Praca zdalna – co to jest?
Jak pracować zdalnie?
Lolson Zawadzki – Full Brain Marketer, twórca stron i sklepów internetowych, pogromca WordPressa, fotograf, podróżnik – http://fixfix.pl
Praca zdalna to styl pracy, który pozwala profesjonalistom pracować poza tradycyjnym środowiskiem biurowym. Opiera się na założeniu, że praca nie musi być wykonywana w określonym miejscu, aby można ją było pomyślnie wykonać.
Jak ludzie pracują zdalnie, dlaczego działają zdalnie i jakie są typowe nieporozumienia na temat pracy zdalnej?
Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Chociaż możliwość pracy poza siedzibą firmy jest możliwa od kilku dekad, praca zdalna dopiero teraz staje się pewnego rodzaju stylem życia.
Być może słyszałeś nawet zdanie rzucone w swobodnej rozmowie: „Pracuję teraz zdalnie!” lub „Mogłem podróżować i zabrać ze sobą swoją pracę!” Kiwasz głową, słuchając w jaki sposób wychwalają elastyczność ich stylu życia i korzyści, które zauważyli w swoim życiu zawodowym, ponieważ mogą pracować zdalnie. Nurtuje Cię jednak kilka pytań…
Pomyśl o tym w ten sposób: zamiast codziennie dojeżdżać do biura, do pracy, do wyznaczonego biurka, zdalni pracownicy mogą realizować swoje projekty i realizować swoje cele, gdzie tylko zechcą. Ludzie mają swobodę w projektowaniu swoich dni, tak aby ich życie zawodowe i osobiste było jak najpełniejsze i mogły spokojnie koegzystować.
Nastąpiła zmiana paradygmatu kulturowego w tym, co społeczeństwo uznaje za odpowiednie miejsce pracy – a praca zdalna wykorzystała ten nowo odkryty sposób na wolność.
Jak ludzie mogą pracować zdalnie?
Istnieje wiele sposobów, dzięki którym ludzie mogą pracować zdalnie. Na tym polega piękno zdalnej pracy – ludzie mogą wybierać pracę w sposób najbardziej odpowiedni dla ich życia.
Na przykład niektóre osoby mają możliwość pracy zdalnej przez większość tygodnia roboczego, ale muszą dojeżdżać na osobiste spotkania w biurze przez jeden dzień w tygodniu. W typowy dzień ci zdalni pracownicy pracują np. w domu lub pobliskiej kawiarni, ale też mogą pracować w biurze swojej firmy, gdy jest to konieczne.
Inni korzystają z przestrzeni coworkingowych jako miejsc, w których mogą wykonać pracę.
Przestrzenie coworkingowe działają jako centra produktywności, społeczności i technologii, oferując doskonałą łączność sieciową i możliwości spotkania innych osób pracujących w wielu branżach.
Mogą z nich korzystać osoby pracujące w pełnym wymiarze godzin, niezależni karierowicze, a nawet przedsiębiorcy, którzy chcą wynająć powierzchnię biurową dla siebie lub swojego małego personelu.
Można nawet powiedzieć, że przestrzenie coworkingowe są w połowie drogi między tradycyjnym biurem, a nietradycyjnym miejscem pracy, zapewniając komfort pracy w domu i łącząc go z profesjonalnymi udogodnieniami i możliwościami sieciowymi, które można znaleźć w środowisku korporacyjnym.
Niezależnie od tego, czy zdalni pracownicy zdecydują się skorzystać z przestrzeni coworkingowej w swoim rodzinnym mieście, czy uzyskać członkostwo w biurze cowork, który ma lokalizacje na całym świecie, cały czerpią korzyści z elastyczności lokalizacji.
Niektórzy zdalni pracownicy w pełni wykorzystują możliwości, jakie daje im styl pracy zdalnej. Oprócz tego, że mogą ustalać harmonogramy tak, aby mogli pracować zawsze, gdy są najbardziej produktywni lub kreatywni, niektórzy zdalni pracownicy decydują się porzucić swoją tradycyjną rutynę i ruszyć daleko w drogę.
Starając się otworzyć swoje umysły, osiągnąć lepsze globalne zrozumienie i rozszerzyć swoją sieć zawodową na społeczność ogólnoświatową, zabierają swoją pracę zdalną do różnych krajów na całym świecie, albo poprzez programy work & travel lub ustalając samodzielną podróż.
Dlaczego ludzie pracują zdalnie?
Teraz, gdy rozumiesz, czym jest praca zdalna i jak ludzie mogą ją wykonywać codziennie, możesz się zastanawiać.
Dlaczego ktoś miałby decydować się na pracę poza środowiskiem biurowym, a jeszcze lepiej, dlaczego pozwoliłby na to szef?
Istnieje wiele korzyści dla pracy zdalnej zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, od zwiększonej wydajności do szczęśliwszych i zdrowszych pracowników.
Omówimy poniżej zatem kilka zalet pracy zdalnej.
Jak zdalna praca przynosi korzyści pracownikom?
# Elastyczny styl życia
Najbardziej oczywistym powodem, dla którego ludzie chcą pracować zdalnie, jest to, że oferuje im bardziej elastyczny styl życia. Gdy pracownicy nie muszą przebywać w biurze w ustalonym czasie, zdalni pracownicy mogą skupić się na sprawach, które są dla nich ważne poza biurem.
Jeśli pracownik zdalny jest również rodzicem, może on rozpocząć pracę wcześniej tego samego dnia, aby mógł być obecny, gdy dzieci wracają ze szkoły do domu lub wziąć dzień wolny na wizytę u lekarza. Innym scenariuszem może być zdalny pracownik, który chce uzyskać dalsze wykształcenie w swojej dziedzinie.
Ponieważ nie podlegają ścisłemu harmonogramowi w stałym miejscu pracy, pracownik zdalny może w ciągu dnia odbyć studia magisterskie lub kształcenie ustawiczne i podwoić swoją pracę wieczorem lub odwrotnie.
# Lepsze zdrowie i samopoczucie
Zdalni pracownicy są znacznie mniej zestresowani i mają wyższe morale niż zwykli pracownicy biurowi.
Stwierdzono, że 55% pracowników czuje się bardziej zestresowanych w związku z dojazdem do pracy.
Eliminując dojazdy i pozwalając pracownikom zdalnym pracować w środowisku, w którym czują się komfortowo, pracodawcy posiadają mniej zestresowanych pracowników.
Spójrz tylko na tę statystykę:
69% zdalnych pracowników zgłosiło niższą nieobecność w pracy niż pracownicy stacjonarni.
Pracownicy nie odczuwali potrzeby rezygnacji z pracy bez uzasadnionego powodu, ponieważ czuli się zaangażowani i skupieni w swojej roli zamiast stresu lub presji.
Szczęśliwi, zdrowsi pracownicy wykonują lepszą pracę i czują się bardziej zaangażowani w swoje firmy. Z tej perspektywy praca zdalna to po prostu dobry biznes.
# Nowa pasja do pracy
Zdalni pracownicy wykonują swoją najlepszą pracę poza biurem. Są bardziej zainspirowani otoczeniem i mogą odfiltrowywać zakłócenia środowiska, jeśli uznają to za stosowne.
W rzeczywistości możliwość pracy zdalnej sama daje nową perspektywę na stanowisko pracowników zdalnych. Widzą to jako motywację lub nagrodę za ich doskonałą pracę i są zachęcani do dalszego przekraczania swoich celów, aby dalej prowadzić styl życia, który pokochali.
# Wyższa produktywność
Jednym z najczęściej wygłaszanych argumentów w związku z pracą zdalną jest zwiększona produktywność związana z jej elastycznością. Pracownicy zdalni częściej podejmują dodatkowe wysiłki w ramach swoich prac, wykraczając poza swoją pracę wykonaną w porównaniu z pracownikami biurowymi.
65% pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin uważa, że praca zdalna zwiększyłaby produktywność.
I ich szefowie są co do tego zgodni. Dwie trzecie ankietowanych menedżerów zgłosiło wzrost ogólnej produktywności swoich zdalnych pracowników.
# Oszczędność kosztów
Zdalni pracownicy świetnie nadają się również do ograniczenia kosztów przez przedsiębiorstwo. Jeśli zespół jest w pełni rozproszony, firmy mogą zaobserwować zmniejszenie kosztów ogólnych dzięki oszczędnościom na wynajem biura, zakupie mebli biurowych, itp.
# Zaangażowani pracownicy
Oprócz swobody, większego zysku i bardziej wydajnej pracy, pracodawcy oferują możliwości pracy zdalnej, aby zapewnić swoim pracownikom pełne zadowolenie i zaangażowanie.
Praca zdalna to nie tylko błyskawiczny rozwój zaangażowania pracowników – prawie 75% pracowników stwierdziło, że zrezygnuje z pracy dla firmy oferującej pracę zdalną. To sprawi, że pracodawcy zainteresowani utrzymaniem talentów muszą mieć się na baczności.
Zdalni pracownicy stwierdzili, że byli szczęśliwsi niż pracownicy niebędący zdalnymi pracownikami, a także czuli się bardziej doceniani w swojej roli.
Jakie są typowe nieporozumienia dotyczące pracy zdalnej?
Chociaż praca zdalna staje się coraz bardziej powszechna, prawdą jest, że wciąż istnieją pewne nieporozumienia dotyczące tego stylu pracy.
Oto te, które najczęściej słyszymy:
❌ Pracownicy zdalni mają problemy z komunikacją – fałsz
Prawdą jest, że zdalni pracownicy nie są osobami spotkań osobistych, ale z nawiązką nadrabiają pragnieniem pozostania w kontakcie z zespołem i osiągania sukcesów w pracy.
Wideoczat to najprostszy sposób na organizowanie spotkań jako pracownik zdalny, ponieważ przypomina, że obie strony są ludźmi i umożliwia członkom zespołu budowanie wirtualnych relacji.
Ponieważ zdalni pracownicy są z natury samozatrudnieni, starają się również dokładać starań, aby dostatecznie komunikować się na temat statusu projektu, wszelkich przeszkód, jakie mogą napotkać, a także gratulować innym członkom zespołu.
❌ Zdalni pracownicy są zawsze dostępni – fałsz
Jest to największy strach przed zdalnymi pracownikami i ich pracodawcami. Pracownicy cenią sobie pracę zdalną, ponieważ daje im swobodę tworzenia własnego harmonogramu – nie dlatego, że pozwala to na pracę przez całą dobę.
Pracodawcy nie chcą też, aby zdalni pracownicy pracowali bez przerwy, ponieważ obawiają się, że wypalą się i stracą pasję do swojej pozycji. Na początku umowy o pracę zdalną ważne jest zatem ustalenie, w które godziny pracownik powinien być bardziej dostępny i które pory dnia są bardziej przyjazne na wspólne ustalenia.
Oprócz ustanowienia standardów dostępności, zdalne zespoły powinny jasno określać oczekiwania dotyczące komunikacji i rozwijać kanały przesyłania wiadomości dla swoich członków.
❌ Zdalni pracownicy faktycznie nie pracują – fałsz
Stereotyp zdalnego pracownika polega na tym, że cały dzień siedzą w piżamie w łóżku, pracując raz na jakiś czas, ale nie na tym samym poziomie, co ci, którzy codziennie dojeżdżają do biura.
To po prostu nieprawda. Są różne style pracy zdalnej, od tych, którzy budzą się wcześnie rano na wędrówkę, pływają i medytują, aby produktywnie wykonać swoją pracę do tych, którzy od samego rana rozpoczynają swoją pracę tak, jakby szli do biura.
Jak pracować zdalnie?
Podoba Ci się taki styl życia? Całkiem atrakcyjny, nieprawdaż? Pomysł budzenia się i życia w sposób, który najbardziej odpowiada twoim osobistym i zawodowym celom, wraz z twoimi nawykami i dziwactwami, brzmi zbyt dobrze, aby mógłby być prawdziwy.
Ten sposób życia jest jak najbardziej dla Ciebie możliwy, bez względu na to, na jakim etapie życia teraz jesteś!
Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby rozpocząć nowy styl życia dzięki pracy zdalnej:
# Jeśli jesteś pełnoetatowym pracownikiem w firmie z biurem:
Masz jak najbardziej szansę zostać zdalnym pracownikiem!
Jest to proces wieloetapowy, a nie coś, na co należy wskoczyć bez namysłu. Musisz wziąć pod uwagę swoją obecną rolę zawodową, styl pracy i przygotować się do pogłębionej rozmowy ze swoim menedżerem na temat tego, jak praca zdalna może działać dla Ciebie i dla Twojego zespołu.
Musisz wskazać konkretny przypadek, który jest specyficzny dla Twojej roli w organizacji i użyć mocy perswazji, aby zaangażować swojego szefa.
# Jeśli jesteś freelancerem
🎯 Gratulacje! Strzał w dychę! Prawdopodobnie jesteś na najlepszej drodze do pracy zdalnej!
Pomyśl o swoich klientach. Czy musisz być dostępny na osobiste spotkania? Jeśli uważasz, że ponad 80% swojej pracy można wykonać wirtualnie, pomyśl o próbnym okresie zdalnej pracy. Na przykład w okresie zimowym.
Zacznij od jednego tygodnia i zyskaj na dłuższe odcinki czasu, które będą wygodne dla Ciebie i nie przeszkodzą Twoim klientom.
# Jeśli jesteś przedsiębiorcą
Jako zmotywowany innowator i samodzielny przedsiębiorca, praca zdalna może być dla Ciebie świetną opcją. Zanim zaczniesz rozważać przejście na nowy styl życia, zastanów się, czy Twoja firma wymaga tradycyjnej lokalizacji.
Na przykład właściciel salonu fryzjerskiego lub zakładu produkcyjnego miałby trudności ze zdalną pracą, podczas gdy np. internetowy instruktor fitness miałby zdecydowanie ułatwione zadanie.
Przeanalizuj zalety i wady takiego rozwiązania. Są też tacy przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się przejść na pracę zdalną wraz z całym zespołem.
Praca zdalna jest wciąż stosunkowo nową koncepcją w świecie zawodowym. Ponieważ technologia rozwija się w szybszym tempie niż kiedykolwiek wcześniej, stare problemy, takie jak komunikacja i śledzenie wydajności, zostały wyeliminowane, a coraz więcej firm chce zaoferować pracę zdalną jako opcję dla swoich pracowników.
Jeśli chcesz prowadzić bardziej elastyczny styl życia lub chcesz podążać za nowym sposobem myślenia o rozwoju osobistym i zawodowym, sprawdź, w jaki sposób praca zdalna może wpłynąć na komfort Twojego życia.
Praca zdalna – przykłady
W miarę postępu technologii praca zdalna staje się coraz bardziej powszechna w wielu branżach. Od tych, które przychodzą nam w pierwszej kolejności jak web smarketing, programowanie, szkolenia online, po te, które są może nieco bardziej zaskakujące jak edukacja, opieka zdrowotna, prawo, pracę zdalną można wykreować w prawie każdej branży.
- Projektant stron internetowych (Web designer)
- Ekspert SEO.
- Analityk danych (np. w Google Analytics).
- Programista.
- Tester oprogramowania.
- Księgowa.
- Telemarketer.
- Instruktor.
- Nauczyciel.
- Korepetytor.
- Sprzedawca internetowy.
- Dziennikarz.
- Konsultant.
- Bloger lub vloger.
- Ekspert ds. social media
- Grafik komputerowy.
- Ilustrator.
- Twórca treści internetowych (Content creator).
- Copywriter.
- Edytor, korektor tekstu.
- Tłumacz.
- Architekt.
- Projektantka wnętrz.
- Handlowiec.
- Fotograf.
Jeśli przychodzą Ci do głowy jakieś inne, nie wymienione powyżej zawody, dopisz je w komentarzach.
Witam
Bardzo dobry wpis, szczególnie fragment o zawodach. Czy mogę go podlinkować w swoim wpisie? https://lekcja-zycia.eu/praca-zdalna-co-to-gdzie-znalezc-ile-mozna-zarobic/ . Byłbym wdzięczny, mogąc wymienić się informacjami
Pozdrawiam
Daniel
Tak. Można go podlinkować. Tylko nie kopiować 🙂
W żadnym wypadku, Google nie lubi kopiowanego 🙂